Přeskočit na obsah

Janusz Palikot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Janusz Palikot
Janusz Palikot 2015
Janusz Palikot 2015
Narození26. října 1964 (60 let)
Biłgoraj
Alma materFakulta filozofie a sociologie Varšavské univerzity
I. všeobecné lyceum Organizace spojených národů v Biłgoraji
Katolická univerzita v Lublinu
I. všeobecné lyceum s integrovanými odděleními Rui Barbosy ve Varšavě
Povolánípolitik a byznysmen
ZaměstnavateléPolská akademie věd
Ozon
Słowo/obraz terytoria
Ambra
Pivovar Tenczynek
OceněníZlatý záslužný kříž (2000)
stříbrná medaile Gloria Artis za přínos kultuře (2005)
Politické stranyObčanská platforma (2005–2010)
Tvoje hnutí
Palikotovo hnutí
Funkceposlanec polského Sejmu (2005–2011)
poslanec polského Sejmu (2011–2015)
Webwww.palikot.eu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Janusz Marian Palikot (* 26. října 1964 Biłgoraj) je polský podnikatel, politik, předseda a zakladatel strany „Twój Ruch“ (Vaše hnutí), za kterou zasedal v Sejmu.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Janusz Palikot se narodil v Biłgoraji v Lublinském vojvodství. Tam chodil také do školy. Během studia na střední škole se přestěhoval do Varšavy. Po dokončení studia začal studovat filozofii na Katolické univerzitě v Lublinu. Ve studiu pokračoval na Varšavské univerzitě s akademickým titulem magistra filozofie. Poté působil v Polské akademii věd jako odborný asistent.

Po politických změnách v roce 1990 založil Palikot továrnu šumivého vína Ambra a v roce 2001 také továrnu na výrobu alkoholu Jabłonna.

V roce 2005 jako člen Platformy Obywatelské (Občanská platforma) byl Palikot v parlamentních volbách zvolen do Sejmu. Získal ve volebním obvodu č. 6 v Lublinu 26 275 hlasů. V předčasných parlamentních volbách v Polsku v roce 2007 Palikot znovu kandidoval ve volebním obvodu č. 6 v Lublinu a vyhrál se 44 186 hlasy.

Uvnitř Občanské platformy Palikot patřil k levému nebo antiklerikálnímu křídlu. Jako člen Sejmu bojoval o liberalizaci polských předpisů o potratech, požadoval omezení veřejného vlivu katolické církve a legalizaci oplodnění in vitro v Polsku.

2. října 2010 Palikot založil levicově-liberální hnutí za občanská práva „Nowoczesna Polska“ (Moderní Polsko) a na začátku prosince 2010 oznámil své vystoupení z Občanské platformy.

Dne 18. října 2010 založil hnutí pojmenované po své osobě: „Ruch Poparcia Palikota“ (Hnutí na podporu Palikota). 10. ledna 2011 ukončil předčasně svůj mandát poslance Sejmu.

Dne 1. června 2011 zapsal u příslušného soudu ve Varšavě novou stranu s názvem Ruch Palikota (Palikotovo hnutí).

V parlamentních volbách 9. října 2011 jeho strana získala 10,1 procenta hlasů a byla poté zastoupena 40 poslanci v Sejmu. Ze Sejmové tribuny a medií Palikot zaútočil na polské biskupy a zemřelého polského papeže. Jako hlava strany způsobil mnoho konfliktů v parlamentu, a to i uvnitř své vlastní strany. Během čtyř let ho opustily téměř všichni poslanci. Ani přejmenování strany na „Twój Ruch“ (Vaše hnutí) nepomohlo.

V prosince 2014 oznámil účast v prezidentských volbách v Polsku roku 2015. V prezidentských volbách dne 10. května 2015 Palikot obsadil 7. místo s 1,42 procenta hlasů. V praxi to znamenalo konec jeho kariéry v Sejmu a v polské politice.

Palikot má v úmyslu zúčastnit se voleb do Sejmu 25. října 2015 v koalici se Svazem demokratické levice.

Palikot uvedl do politiky některé dosud neznámé osoby: novinář Andrzej Rozenek, transsexuál Anna Grodzka, homosexuál Robert Biedroń, který byl zvolen starostou Słupska či zástupkyně maršála Sejmu a feministka Wanda Nowicka.

V Sejmu byl Palikot považován za „enfant terrible“. Jeho senzační vystoupení dala v Polsku vzniknout novému pojmu „Palikotyzacja“ označující vulgární nebo neobvyklá vystoupení a prohlášení. Jeho jmění se odhaduje na 330 milionů zlotých k roku 2006 (80 000 000 euro), je tedy nejbohatším polský poslancem.

Bibliografie

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]